Jak dodać mapę witryny do Google Search Console?

Mapa witryny (sitemap) to plik, który zawiera wszystkie adresy URL z danej strony internetowej. Tworzy się ją dla robotów wyszukiwarek (botów), które skanują stronę i indeksują ją w wyszukiwarce. Dzięki mapie witryny roboty wiedzą jaka jest hierarchia stron, jak często powinny daną stronę aktualizować oraz przede wszystkim, które strony właściwie powinny być zaindeksowane.

Nawet przy małej stronie z dobrą strukturą dobrze jest stworzyć mapę witryny, tak aby roboty niczego nie przeoczyły i wszystkie ważne dla nas adresy pojawiały się w wyszukiwarce. Mapa pomaga też przy duplikacji treści, pokazując, które treści są faktycznie wartościowe.

Jak stworzyć mapę witryny w WordPressie

Od wersji 5.5 WordPress tworzy automatycznie mapę witryny. Znajdziesz ją w pliku wp-sitemap.xml, czyli pod adresem adrestwojejstrony.pl/wp-sitemap.xml. Jest to jednak dość ograniczona wersja mapy, która nie posiada informacji o częstotliwości zmian, priorytetów, no i znajduje się tam wszystko co masz w swoim WordPressie, a niekoniecznie to wszystko trzeba zaindeksować.

Jeśli chcesz mieć większą możliwość zmian w swojej mapie witryny, z pomocą przychodzą wtyczki. Jeśli masz już zainstalowaną wtyczkę do SEO (która zdecydowanie się przydaje, nie tylko do stworzenia mapy) to pewnie możesz tam wygenerować nową mapę witryny.

Pokażę jak to zrobić na przykładzie wtyczki Yoast SEO.

Po zainstalowaniu wtyczki wchodzimy z menu głównego w zakładkę SEO > Ogólne i u góry wybieramy zakładkę „Funkcje„. Przy opcji „Mapa strony XML” klikamy ikonkę „?”. Pojawi się link do mapy witryny „Zobacz mapę strony XML” – klikamy na niego i już mamy naszą mapę witryny. 🙂 W Yoast SEO ma ona adres adrestwojejstrony.pl/sitemap_index.xml.

Jak wygenerować mapę witryny we wtyczce Yoast SEO
Jak wygenerować mapę witryny we wtyczce Yoast SEO

Wchodząc z menu głównego w SEO > Wyszukiwarki możemy wyłączyć z indeksowania poszczególne grupy stron. Np. tagi, które powielają to, co mamy już zawarte w kategoriach.

Mapa witryny z Yoast SEO

Również wchodząc w edycję konkretnej strony możemy wyłączyć ją z indeksacji. Tę opcję znajdziesz w zakładce „Zaawansowane„.

Jak dodać mapę witryny do Google Search Console

No dobrze, mamy już podpięte Google Search Console do naszej strony, mapę już wygenerowaliśmy, teraz to wszystko połączymy.

Wchodzimy w panel strony w Google Search Console i z głównego menu po lewej wybieramy „Mapa witryny„. Pojawi się pole do podania adresu mapy witryny. Zależnie od metody jaką podpięłeś_aś u siebie search console będziesz musiał_a podać cały adres mapy (czyli np. https://adrestwojejstrony.pl/sitemap_index.xml) lub tylko nazwę mapy (czyli np. sitemap_index.xml). Po wpisaniu adresu kliknij przycisk „Prześlij„. Jeśli wszystko poszło zgodnie z planem Twoja mapa pojawi się na liście „Przesłane mapy witryn” z wpisanym stanem „Sukces„. Z tego poziomu możesz przejrzeć swoją mapę, zaindeksowane strony oraz kiedy ostatnio roboty odczytały mapę.

Jak dodać mapę witryny do Google Search Console?
Jak dodać mapę witryny do Google Search Console?

Dzięki dodaniu mapy witryny do Google Search Console roboty nie przeoczą żadnego ważnego adresu na stronie, a Twoja nowa strona może się szybciej zaindeksować.

Dodaj komentarz