Na samym początku pracy nad nową stroną czeka Cię wybór domeny i serwera. W tym wpisie opowiem trochę o tym co to właściwie jest i jak dokonać tego wyboru. 🙂
Jaką domenę wybrać
Domena to nazwa/adres Twojej strony, którą użytkownik będzie wpisywał w przeglądarce, aby trafić na Twoją stronę (czyli np. edytasubik.pl).
Jakich zasad najlepiej trzymać się podczas wyboru domeny:
Po pierwsze – domena powinna być łatwa do zapamiętania dla użytkownika. Im prostsza tym lepiej. Długie, skomplikowane nazwy mogą prowadzić do błędu przy wpisywaniu adresu i tym samym użytkownik może się zniechęcić lub co gorsza trafić na inną stronę.
Po drugie – rozszerzenie domeny (.pl .com .eu itp.). Jeśli działasz na polskim rynku najlepiej wybrać rozszerzenie .pl – to jest najbardziej domyślne rozszerzenie, które użytkownik z rozpędu wpisze wpisując adres strony. Jeśli Twoja wybrana nazwa z rozszerzeniem .pl jest już zajęta i myślisz nad wykupieniem domeny z rozszerzeniem .com.pl dobrze się nad tym zastanów – Twój klient może o tym nie pamiętać i wpisując z pamięci .pl trafi na stronę konkurencji. Możesz za to skorzystać z rozszerzen regionalnych np. .slask.pl czy .waw.pl lub jeśli działasz też zagranicą wybrać np. rozszerzenie .eu.
Po trzecie – staraj się nie używać myślników – znów jak w poprzednich punktach, użytkownik z rozpędu zapomni o nich i wpisze zły adres strony. Nie używaj wielkich liter ani polskich znaków.
Dostępność domen możesz sprawdzić w Krajowym Rejestrze Domen, a tutaj znajdziesz listę zarejestrowanych dostawców, u których możesz taką domenę wykupić.
Twoją domeną może być nazwa Twojej firmy lub Twoje imię i nazwisko. Możesz też wybrać domenę kojarzącą się z Twoją działalnością. Jeśli chodzi o podawanie słów kluczowych w domenie, to nie ma to już tak dużego znaczenia jak kiedyś – na SEO składa się tak wiele czynników, że niekoniecznie trzeba na siłę dodawać słowa kluczowe w domenie.
Jaki hosting wybrać
Hosting to specjalnie skonfigurowane miejsce na serwerze, na którym możesz przechowywać pliki czy wiadomości mailowe.
Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze:
Pojemność – strona internetowa waży średnio 2 MB (oczywiście im więszka strona i ilość plików na niej, tym więcej będzie ważyć) + skrzynka pocztowa. Na stronę firmową ze skrzynką email wystarczy nawet 1GB (zawsze można rozszerzyć pakiet kiedy zabraknie miejsca).
Liczba stron, które możesz umieścić na serwerze – sprawdź czy nie ma tutaj ograniczeń.
Liczba skrzynek email – tutaj też warto sprawdzić czy nie ma ograniczeń.
Liczba baz danych, które można utworzyć – jeśli będziesz mieć więcej niż jedną stronę postawioną na CMS (np. WordPress) na serwerze, to do każdej przyda się osobna baza.
Obsługiwane technologie – PHP, MySQL, FTP – bez tego nie postawisz strony na WordPressie. Możesz sprawdzić jaka jest najnowsza wersja PHP (albo taka, którą rekomenduje WordPress) i zobaczyć czy wybrany hosting daje możwliość zaktualizowania PHP do tej wersji.
Certyfikat SSL – to już teraz mus na stronie, więc sprawdź czy hostingodawca ma go w swojej ofercie. Niektóre hostingi mają nawet darmowy certyfikat SSL w cenie serwera, u innych warto sprawdzić jego cenę.
Opinie – popytaj znajomych, sprawdź co polecają specjaliści, sprawdź rankingi hostingów.
Obsługa klienta – to może być ciężko sprawdzić przed zakupem, dlatego warto popytać o opinie. Dobra (i szybka) obsługa klienta jest bardzo ważna (choć jeśli nie ma żadnych problemów może się wydawać mało istotna :)).
Cena – oczywiście na to też warto zwrócić uwagę i nie przepłacać za hosting. Patrząc na cenę sprawdź również koszty przedłużenia o kolejne lata – często na pierwszy rok hosting ma świetne promocje, a po roku okazuje się, że musimy zapłacić kilka razy więcej. Pamiętaj też o sprawdzeniu ile kosztuje certyfikat SSL (oraz jego przedłużenie) i dodaj to do ceny hostingu.
Hosting ma spory wpływ na prędkość strony (przeczytaj więcej we wpisie o prędkości stron) – to często pomijany, a jednak ważny czynnik. Tutaj znajdziecie testy popularnych polskich hostingów pod względem prędkości: test 1, test 2.
Jaki hosting polecam
Od początku mojej działalności działam z hostingiem lh.pl i bardzo polecam. 🙂 Z kodem LH-20-31175 otrzymacie zniżkę 20% na pierwsze zakupy.
Hosting LH ma wszystko czego potrzebujesz do postawienia strony na Wordpessie, do tego certyfikat SSL jest w cenie hostingu, cena w porównianiu do innych hostingów jest bardzo atrakcyjna, a obsługa klienta jest na najwyższym poziomie – zawsze sprawnie odpowiadają na pytania i rozwiązują problemy. LH ma również usługę przenoszenia stron (oraz poczty) z innego hostingu (w cenie wykupienia hostingu u nich).
Jeśli masz jakieś pytanie związane z wyborem domeny czy hostingu zadaj je w komentarzu lub odezwij się do mnie na kontakt@edytasubik.pl.
We wpisie znajduje się link afiliacyjny.
Pingback: Czy da się zrobić stronę www za 500zł? - Edyta Subik
Pingback: Jak wygląda proces pracy nad stroną www? - Edyta Subik
Pingback: 7 rzeczy, które warto przygotować przed realizacją strony - Edyta Subik