Dlaczego Wordpress? Zalety i wady - Edyta Subik

Dlaczego WordPress? Zalety i wady

Jeśli chcesz założyć swoją stronę interntową możesz wybierać spośród róznych rozwiązań – najprostszym rozwiązaniem będzie użycie sytemu zarządzania treścią. Dzięki niemu w łatwy sposób stworzysz swoją stronę, a potem będziesz mieć możliwość łatwej edycji zawratej w niej treści. Jednym z najpopularniejszych CMS-ów (systemów zarządzania treścią) jest własnie WordPress.

WordPress to popularny CMS

WordPress to najpopularniejszy z wszystkich systemów zarządzania treścią. Używa go około 43% stron na świecie, a liczba ta stale rośnie.

Dzięki jego popularności jest on ciągle ulepszany i aktualizowany, co zdecydowanie jest na plus.

Nie jest to jednak system bez wad – mogą pojawiać się w nim słabe punkty, które wykorzystują hackerzy, aby włamać się na stronę. Jednak jeśli dobrze o niego zadbamy, nie powinno być z tym problemu, bo kiedy tylko pojawia się taki słaby punkt, zostaje on poprawiany, a łatka zostaje wypuszczona w aktualizacji. Dlatego pamiętaj o ich regularnym wykonywaniu!

Przeczytaj więcej o tym jak zadbać o bezpieczeństwo WordPressa.

Jeszcze jedną zaletą związaną z jego popularnością jest to, że na rynku jest dużo osób, które zajmują się WordPressem – jeśli na Twojej stronie pojawią się jakieś problemy, bez problemu znajdziesz kogoś do pomocy. 🙂

Zalety systemu WordPress

Jest darmowy

WordPress to darmowy system, który wystarczy ściągnąć i zainstalować na swoim serwerze.

Warto tutaj od razu zaznaczyć różnicę pomiędzy wordpress.com, a wordpress.org. Na stronie wordpress.com możesz stworzyć swoją stronę bez konieczności wykupywania serwera itp., jednak jest tutaj bardzo dużo ograniczeń. Na stronie wordpress.org znajdziesz tego właściwego WordPressa 🙂 – możesz ściągnąć stąd plik ze spakowanym system, który potem rozpakowujesz na swoim serwerze.

OK, sam system jest darmowy, ale jednak musisz wykupić hosting i domenę. Jakieś koszta więc są, ale one będą przy prawie każdym rodzaju strony.

Jest łatwy w obsłudze

Jak sama nazwa (system zarządzania treścią) wskazuje, WordPress umożliwia łatwe zarządzanie treściami na stronie. Możesz sam_a stworzyć stronę od podstaw, nie znając się na kodowaniu czy programowaniu, a potem sam_a możesz dodawć wpisy na blogu, zmieniać zdjęcia czy teksty. Wszystko w wygodnym i intuicyjnym panelu.

Minus? Jeśli sam_a tworzysz stronę, musisz wpierw ten system zainstalować na serwerze. Nie jest to bardzo trudne (w internecie znajdziesz instrukcje krok po kroku), ale czasem może przysporzyć problemów. Niektórzy hostingodawcy pomagają w instalacji Worpdressa w ramach wykupienia u nich usług, a na niektórych hostingach znajduje się nawet możliwość jego automatycznej instalacji.

Wady systemu WordPress

Posiada mnóstwo dodatków

Dzięki popularności WordPressa możemy wybierać z ogromnej liczby motywów i wtyczek.

Motywy, czyli takie szablony wyglądu strony, są zarówno darmowe jak i płatne. Na pewno znajdziesz wśród nich ten, który sprawdzi się dla Twojej strony. Dzięki gotowemu motywowi możesz szybko postawić stronę nie znając się na kodowaniu.

Wtyczki mogą rozszerzyć podstawowe funkcje strony. Potrzebujesz formularza na stronie, galerii zdjęć, podglądu statystyk strony – to wszystko (i wiele więcej) znajdziesz we wtyczkach. 🙂 Są one zarówno darmowe jak i płatne, więc w większości przypadków znajdziesz taką, która spełni Twoje oczekiwania, bez konieczności programowania czegoś od podstaw. 🙂

Jednak i to ma swoje wady – w tej ogromnej bibliotece dodatków można się pogubić i w wybrać coś, co nie do końca spełnia nasze oczekiwania. Wtedy albo zmieniamy dodatek, albo próbujemy naprawić coś w kodzie.

Jeśli chodzi o motywy, to często wybierane są te, które mają całe morze możliwości, a tak na prawdę korzystamy z niewielkiej ich części – takie wielkie motywy jedynie zaśmiecają nam stronę niepotrzebnym kodem.

Wtyczek też nie warto instalować ile popadnie – pamiętaj, że każda wtyczka to więcej kodu na Twojej stronie (większe pole dla hackerów, ale też więcej kodu do załadowania, co może spowalniać stronę). Jeśli którejś z wtyczek nie używasz – usuń ją. 🙂

Posiada możliwość optymalizacji

Zacznę od wady – system WordPress + motyw + wtyczki = masa kodu, który w jakiejś części nie jest wykorzystywany, a musi zostać wczytany. To może prowadzić do wolniejszego wczytywania strony.

Na szczęście są wtyczki, które pomogą w optymalizacji WordPressa i w jakimś stopniu mogą pomóc zmniejszyć czas jej ładowania.

Oprócz tego warto też wspomnieć o optymalizacji strony pod wyszukiwarki, czyli SEO. Wykorzystując wtyczki do SEO możesz w łatwy sposób dodać meta tytuły i opisy strony, wygenerować mapę strony czy sprawdzić swoje wpisy pod względem SEO. W WordPressie łatwo dodasz też opis alternatywny do zdjęcia, odpowiednie nagłówki czy linki we wpisie – to wszystko poprawi Twoją widoczność w wyszukiwarce.

Poczytaj więcej o optymalizacji wpisu pod SEO.

Dlaczego warto postawić stronę na WordPressie

Podsumowując, WordPress to potężne narzędzie, które sprawdzi się w większości rodzaju stron – od wizytówki, przez stronę firmową, blog aż po sklep. Czy zlecisz wykonanie strony profesjonaliście czy sam spróbujesz swoich sił – WordPress może być rozwiązaniem właśnie dla Ciebie. 🙂

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz

Skontaktuj się ze mną korzystając z poniższego formularza.
Odpowiem najszybciej jak potrafię. 🙂

Jeśli preferujesz kontakt telefoniczny, wpisz proszę swój numer
w poniższym formularzu kontaktowym – oddzwonię. 🙂
  Wybierz pakiet:

  Odpowiedz na pytanie:

  Skontaktuj się ze mną korzystając z poniższego formularza.
  Odpowiem najszybciej jak potrafię. 🙂

  Jeśli preferujesz kontakt telefoniczny, wpisz proszę swój numer
  w poniższym formularzu kontaktowym – oddzwonię. 🙂
   Wybierz pakiet:

   Odpowiedz na pytanie:

   Skontaktuj się ze mną korzystając z poniższego formularza.
   Odpowiem najszybciej jak potrafię. 🙂

   Jeśli preferujesz kontakt telefoniczny, wpisz proszę swój numer
   w poniższym formularzu kontaktowym – oddzwonię. 🙂
    Odpowiedz na pytanie:

    Skontaktuj się ze mną korzystając z poniższego formularza.
    Odpowiem najszybciej jak potrafię. 🙂

    Możesz też skorzystać z formularza szybkiej wyceny,
    aby dowiedzieć się ile będzie kosztować Twoja strona.

    Jeśli preferujesz kontakt telefoniczny, wpisz proszę swój numer
    w poniższym formularzu kontaktowym – oddzwonię. 🙂     Odpowiedz na pytanie: