O co zapytać wykonawcę przed wykonaniem strony www? - Edyta Subik

O co zapytać wykonawcę przed wykonaniem strony www?

Jest kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę podczas rozmowy z wykonawcą Twojej strony www. Niestety nie wszyscy informują Klienta o niektórych sprawach i dopiero po jakimś czasie mogą wyjść z tego problemy. Dlatego w tym wpisie przedstawię Ci listę rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę, aby współpraca poszła gładko i abyś był_a zadowolony_a z jej efektów.

Jaki będzie koszt strony internetowej?

Podczas rozmów wstępnych koniecznie zapytaj przyszłego wykonawcę strony za co właściwie płacisz. Jeśli masz jakieś wątpliwości – dopytaj. Jeśli masz jakiś pomysł na coś, co powinno znaleźć się na Twojej stronie, powiedz o nim wykonawcy – czasami rzeczy, które wydają się proste, mogą zająć sporo czasu w wykonaniu i mogą być dodatkowo płatne. Warto już na samym początku ustalić czego potrzebujesz i za co zapłacisz.

Strona www Spins Marta Klimczak - mobilny showroom

Jakie będą roczne koszty utrzymania strony?

Stałym kosztem jest zawsze serwer oraz domena – zapytaj ile wyniesie Cię ich roczny koszt. Ale oprócz tego czasem potrzebne są inne płatne elementy.

Zapytaj o to z jakiego motywu i wtyczek będzie korzystał wykonawca strony i czy są pośród nich moduły premium. Jeśli tak, to czy wykonawca zapewnia swój klucz licencyjny (niektórzy mają wykupione wersje dewelperskie wtyczek/motywów) czy sam będziesz musiał_a go dodatkowo wykupić oraz na jaki okres będzie wykupiona licencja. Niektóre wtyczki posiadają licencje, które trzeba odnawiać co rok.

Dlaczego to jest ważne? Już nie raz przejmowałam stronę, której właściciel_ka nie miał_a wykupionych wersji pro zaintalowanych wtyczek, przez co nie można było wykonać aktualizacji. To może prowadzić do błędów na stronie, jak i zmniejszenia jej bezpieczeństwa.

Pamiętaj też, że jeśli wtyczka jest darmowa, wcale nie oznacza że jest gorsza. Warto zapytać, czy na pewno potrzebna jest jej wersja premium. Oczywiście w niekótrych przypadkach jest to konieczne, ale warto na początku wiedzieć ile za to będziesz płacić. 🙂

Na kogo będą wykupione domena i serwer?

Kolejną bardzo ważną sprawą jest dopytanie wykonawcy strony o to, kto wykupi serwer i domenę i na jakie dane będą one założone. Zarówno serwer jak i domena powinny być zarejestrowane na Twoje dane. To zapobiegnie późniejszym problemom chociażby z uzyskaniem do nich dostępu. Również w przypadku gdy będziesz chciał_a przenieść domenę lub serwer do innego dostawcy, jeśli będą one zarejestrowane na inne dane będzie to dużo bardziej problematyczne.

Czy otrzymam dane do WordPressa i hostingu?

I jak już jesteśmy przy serwerze i domenie to koniecznie poproś o dostęp do nich. Wykonawca na koniec prac powinnien przesłać Ci wszystkie dane dostępowe – jeśli tego nie zrobi, przypomnij mu o tym.

Potrzebne Ci będą dane do panelu WordPress (aby edytować stronę), dane do panelu hostingu (tam gdzie jest wykupiony serwer i domena) oraz ewentualnie dane do samego serwera (chociaż te przeważnie można zmienić w panelu hostingu).

Możliwe, że nawet nie wiesz do czego właściwie ten serwer służy, ale te dane i tak prędzej czy później się przydadzą. Na przykład gdy po wykonaniu strony stracisz kontakt z wykonawcą lub poprosisz kogoś innego o uaktualnienie czegoś na stronie. Bez tych danych trudno będzie cokolwiek zrobić.

Pamiętaj, że po zakończeniu prac strona powinna należeć do Ciebie.

Mocne hasło to podstawa bezpiecznego WordPressa

Czy będę mógł_a sam_a edytować stronę?

Przed wykonaniem strony zapytaj wykonawcę czy będziesz mógł_a sam_a edytować stronę. Drobne poprawki w tekstach, zmiana zdjęcia czy nowy adres firmy – warto mieć dostęp do takich zmian, nawet jeśli na początku tego nie planujesz.

Aby strona miała możliwość łatwego wprowadzania zmian, wykonawca powienien użyć CMSa – systemu zarządzania treścią. Aktualnie najbardziej popularnym jest WordPress, który daje mnóstwo możliwości, jest łatwy w obsłudze, darmowy i sporo ludzi się nim zajmuję, więc jeśli byłaby potrzeba przeróbek strony przez kogoś innego, to na pewno kogoś znajdziesz.

Zdecydowanie odradzam korzystania ze specjalnie przygotowanych przez wykonawcę strony systemów – taka usługa na pewno będzie droższa, a później mogą być problemy z edycją niektórych elementów. Takie systemy sprawdzą się dla wielkich firm, które potrzebują dedytkowanych rozwiązań.

Czy otrzymam instrukcję edycji strony?

Jeśli Twoja strona będzie postawiona na CMSie (np. WordPressie) zapytaj wykonawcę czy na koniec dostaniesz instrukcję wykonywania zmian na stronie. Możliwe, że będziesz miał na swojej stronie bloga, portoflio, galerię zdjęć lub po prostu w pewnym momencie będziesz chciał zmienić adres Twojej firmy. Zapytaj więc, czy wykonawca przekaże Ci taką instrukcję (oraz w jakiej formie).

Może będziesz też potrzebować bardziej rozszerzonego szkolenia w prowadzeniu strony – zapytaj czy jest taka możliwość.

Oprócz instrukcji samych zmian na stronie, warto dopytać o instrukcje wykonywania aktualizacji. WordPress i jego moduły cały czas są rozwijane, więc co jakiś czas pojawiają się aktualizacje. Wykonawca strony powinien poinformować Cię o tym jak je wykonać, jeśli sam_a będziesz zajmować się stroną.

Czy istnieje możliwość późniejszej opieki nad stroną?

Na samym początku warto też spytać czy jest możliwa późniejsza opieka nad stroną. Opieka może obejmować same techniczne sprawy (aktualizacje, backupy), jak również pomoc przy zmianach na stronie.

Najgorszy scenariusz to taki, w którym zostajesz sam_a z wykonaną stroną i nie wiesz co dalej.

Dlaczego warto postawić stronę na WordPressie

Mam nadzieję, że dzięki tym wskazówkom znajdziesz idealnego wykonawcę Twojej strony internetowej i Wasza współpraca pójdzie gładko, a Ty będziesz cieszył_a się ze swojej nowej strony. 🙂

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz

Skontaktuj się ze mną korzystając z poniższego formularza.
Odpowiem najszybciej jak potrafię. 🙂

Jeśli preferujesz kontakt telefoniczny, wpisz proszę swój numer
w poniższym formularzu kontaktowym – oddzwonię. 🙂
  Wybierz pakiet:

  Odpowiedz na pytanie:

  Skontaktuj się ze mną korzystając z poniższego formularza.
  Odpowiem najszybciej jak potrafię. 🙂

  Jeśli preferujesz kontakt telefoniczny, wpisz proszę swój numer
  w poniższym formularzu kontaktowym – oddzwonię. 🙂
   Wybierz pakiet:

   Odpowiedz na pytanie:

   Skontaktuj się ze mną korzystając z poniższego formularza.
   Odpowiem najszybciej jak potrafię. 🙂

   Jeśli preferujesz kontakt telefoniczny, wpisz proszę swój numer
   w poniższym formularzu kontaktowym – oddzwonię. 🙂
    Odpowiedz na pytanie:

    Skontaktuj się ze mną korzystając z poniższego formularza.
    Odpowiem najszybciej jak potrafię. 🙂

    Możesz też skorzystać z formularza szybkiej wyceny,
    aby dowiedzieć się ile będzie kosztować Twoja strona.

    Jeśli preferujesz kontakt telefoniczny, wpisz proszę swój numer
    w poniższym formularzu kontaktowym – oddzwonię. 🙂     Odpowiedz na pytanie: