Jak wygląda proces pracy nad stroną www? - Edyta Subik

Jak wygląda proces pracy nad stroną www?

Mogłoby się wydawać, że zrobienie strony to kilka kliknięć, zwłaszcza jeśli korzystamy z gotowych narzędzi takich jak np. WordPress. Jednak cały proces pracy nad stroną jest trochę bardziej skomplikowany. Jeśli chcesz mieć dobrze zrobioną stronę, która będzie się wyróżniać na tle konkurencji oraz przyciągać odwiedzających, to warto poświęcić jej trochę więcej czasu niż te kilka kliknięć. 🙂 W tym wpisie przedstawię jak wygląda mój proces tworzenia strony www i ile mniej więcej czasu zajmują mi poszczególne etapy.

Proces pracy nad stroną internetową

Etap 1 – ustalenia wstępne

Na samym początku, jeszcze przed przystąpieniem do prac nad stroną, przeprowadzam wywiad, w którym staram się otrzymać jak najwięcej informacji o Tobie i Twojej wymarzonej stronie. Jest to bardzo ważny etap, bo to on determinuje czy projekt strony będzie dobrze do Ciebie dopasowany. Dlatego tak ważne jest, aby podczas tego wywiadu podać jak najwięcej informacji.

Ważne są tutaj informacje na temat samej strony – jej wielkości, zakładek, kolorystki, dodatkowych elementów, ale również, a może i przede wszystkim, informacje o Twojej firmie i czego oczekujesz po nowej stronie internetowej. Musisz zastanowić się do kogo kierujesz swoją stronę, jakie wrażenie powinna wywierać na odwiedzających i do czego właściwie Ci ta nowa strona potrzebna. 🙂

Im więcej informacji od Ciebie otrzymam, tym łatwiej będzie mi stworzyć dopasowany pod Ciebie projekt.

Czasowo ten etap zależy oczywiście od naszej komunikacji, dlatego warto na samym początku zagospodarować trochę czasu, aby dobrze przemyśleć wszystkie kwestie.

Szybka wycena Twojej nowej strony internetowej
Aby otrzymać wycenę Twojej strony, możesz wypełnić krótką ankietę

Etap 2 – przygotowanie projektu strony

Według informacji zebranych podczas etapu 1, przygotowuję dwa szkice strony. Są to wstępne projekty, które pokazują układ i kolorystykę strony. Z tych dwóch szkiców Ty wybierasz jeden, nad którym będziemy dalej pracować.

Podczas tego etapu szukam inspiracji, wymyślam elementy, których użyję na stronie, dopasowuję kolorystykę i fonty, rozrysowuję wstępny układ elementów. Przygotowanie dwóch wstępnych projektów strony to mniej więcej 3-4 godziny pracy. Projekty dostarczam do Ciebie podczas 3-5 dni.

Makieta strony internetowej
Wireframe, czyli makieta strony internetowej – pierwszy szkic nowej strony www

Etap 3 – przygotowanie pierwszej wersji strony

Po wyborze jednego z projektów i przesłaniu przez Ciebie materiałów na stronę, przystępuję do jej tworzenia. 🙂 Stronę przygotowuję na swoim serwerze testowym, więc jeśli masz swoją starą stronę, będzie ona cały czas widoczna dla odwiedzających. Dopiero w ostatnim etapie przeniosę nową stronę na Twój serwer.

Podczas tego etapu instaluję WordPressa, motyw i odpowiednie wtyczki na serwerze. Potem tworzę szkielet strony i wprowadzam teksty i zdjęcia. Jeśli jest taka potrzeba w banku zdjęć szukam zdjęć i grafik dopasowanych do treści na stronie. Koduję wszystkie potrzebne elementy na stronie.

Czas przygotowania pierwszej wersji strony zależy głównie od jej wielkości (ilości podstron) oraz użytych elementów dodatkowych – może ono trwać od kilku do kilkunastu (a nawet i więcej) godzin. 😉 Pierwszą wersję strony dostarczam do Ciebie w ciągu 7-10 dni.

Etap 4 – poprawki

Po przesłaniu do Ciebie pierwszej wersji strony wraz z uwagami i moimi propozycjami, czekam na Twój feedback. 🙂 Musisz poświęcić chwilę czasu, aby przyjrzeć się stronie i dać mi znać co trzeba jeszcze poprawić. W cenie strony są 3 takie tury poprawek.

Czas tego etapu zależy od Twojego zaangażowania – aby strona była jak najbardziej dopasowana do Ciebie, potrzebuję Twojej opinii. 🙂 Po przesłaniu przez Ciebie uwag, poprawki wprowadzam w ciągu 3-4 dni, w zależności od ilości uwag poprawki mogą trwać kilka godzin.

Kolorowa, nowoczesna strona internetowa szkoły językowej

Etap 5 – przenosiny strony na serwer docelowy

Po wprowadzeniu wszystkich poprawek, akceptacji przez Ciebie strony i przesłaniu danych do serwera i bazy danych, przystępuję do przeniesienia strony na jej docelowe miejsce.

Dobrze, abyś miał_a wcześniej przygotowane wszystkie potrzebne dane oraz wykupiony (jeśli nie ma darmowego na Twoim serwerze) certyfikat SSL. Oczywiście jeśli potrzebujesz pomocy z wyborem hostingu, służę pomocą – ustalamy to już w etapie 1. 🙂

Po przenosinach strony instaluję certyfikat SSL i sprawdzam czy wszystko działa jak powinno. Przesyłam do Ciebie dostęp do strony i proszę o ostanie spojrzenie na stronę przed jej włączeniem.

Etap 6 – testowanie strony

Przed samym włączeniem strony przeprowadzam różne testy, sprawdzam stronę na różnych urządzeniach, dodaję informację o ciasteczkach oraz instaluję potrzebne moduły (np. te do prędkości strony czy SEO).

Jeśli wszystko jest ok, możemy włączyć stronę dla innych. 🙂

Etap 5 i 6 to mniej więcej 4-6 godzin pracy. Po ostatnich poprawkach w ciągu 4-5 dniu możemy odpalić nową stronę.

Etap 7 – finalizacja

Hura! Twoja nowa strona jest gotowa 🙂 Jest już widoczna dla innych użytkowników i niedługo pojawi się również w wyszukiwarce google.

Na zakończenie przesyłam do Ciebie wszystkie potrzebne dane dostępowe oraz instrukcję działania w WordPressie.

Możemy również umówić się na dalszą współpracę w ramach opieki nad stroną.

Spersonalizowana strona internetowa WordPress Gliwice - portfolio - Stylistic Cristal

Ile trwa stworzenie strony www

Sumując wszystkie powyższe etapy, stworzenie strony firmowej, która ma stronę główną, około 5 podstron i bloga, to minimum 20 godzin mojej pracy. Oczywiście ten czas może się znacznie wydłużyć, zależnie od tego, co konkretnie potrzebne jest na stronie.

Dla Ciebie jest jednak ważniejsza informacja o tym, w jakim czasie od zapytania o ofertę powstanie Twoja strona. 🙂 Z mojego doświadczenie wynika, że jest to minimum 4 tygodnie, średnio strona powstaje w ciągu 2 miesięcy. Pamiętaj, że bardzo dużo zależy tutaj od sprawnej komunikacji – im dokładniej opiszesz swoje potrzeby, im szybciej przygotujesz swoje materiały oraz im szybciej prześlesz swoje uwagi co do strony, tym szybciej ona powstanie. 🙂

Podany wyżej szacunkowy czas tworzenia strony oparłam o moje własne doświadczenie, u każdego wygląda to pewnie trochę inaczej. 🙂

Twoja nowa strona internetowa

Jak widzisz, praca nad stroną wcale nie jest taką prostą sprawą, jeśli chcemy to zrobić naprawdę profesjonalnie. Widać też, jak ważna jest tutaj dobra komunikacja pomiędzy klientem, a twórcą strony.

Dzięki mojemu doświadczeniu, proces ten jest sprawny i dobrze sprawdza się w pracy z Klientem. Cały czas go jednak ulepszam, aby zadowolenie Klienta z nowej strony było na jak najwyższym poziomie. 🙂

Masz pytania? Napisz do mnie na kontakt@edytasubik.pl

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz

Skontaktuj się ze mną korzystając z poniższego formularza.
Odpowiem najszybciej jak potrafię. 🙂

Jeśli preferujesz kontakt telefoniczny, wpisz proszę swój numer
w poniższym formularzu kontaktowym – oddzwonię. 🙂
  Wybierz pakiet:

  Odpowiedz na pytanie:

  Skontaktuj się ze mną korzystając z poniższego formularza.
  Odpowiem najszybciej jak potrafię. 🙂

  Jeśli preferujesz kontakt telefoniczny, wpisz proszę swój numer
  w poniższym formularzu kontaktowym – oddzwonię. 🙂
   Wybierz pakiet:

   Odpowiedz na pytanie:

   Skontaktuj się ze mną korzystając z poniższego formularza.
   Odpowiem najszybciej jak potrafię. 🙂

   Jeśli preferujesz kontakt telefoniczny, wpisz proszę swój numer
   w poniższym formularzu kontaktowym – oddzwonię. 🙂
    Odpowiedz na pytanie:

    Skontaktuj się ze mną korzystając z poniższego formularza.
    Odpowiem najszybciej jak potrafię. 🙂

    Możesz też skorzystać z formularza szybkiej wyceny,
    aby dowiedzieć się ile będzie kosztować Twoja strona.

    Jeśli preferujesz kontakt telefoniczny, wpisz proszę swój numer
    w poniższym formularzu kontaktowym – oddzwonię. 🙂     Odpowiedz na pytanie: