W poprzednim wpisie opisałam dlaczego ważne jest, aby strona szybko się ładowała, jak sprawdzić szybkość ładowania strony i od czego ona zależy. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się temu tematowi jeszcze dokładniej i spróbujemy poprawić szybkość ładowania strony www postawionej na WordPressie.
Jak poprawić prędkość ładowania strony
Aby dobrze zrozumieć problem odsyłam do poprzedniego wpisu, w którym dowiesz się od czego między innymi zależy prędkość ładowania strony. Jeśli jeszcze nie masz swojej strony, znajdziesz tam kilka ważnych wskazówek, które przydają się już na początku pracy nad stroną.
Przed rozpoczęciem działań związanych z polepszaniem prędkości strony zrób kopię zapasową strony i bazy danych! W tym wpisie znajdziesz instrukcję.
Wybierz dobry hosting
Już ostatnio o tym wspominałam, ale powtórzę jeszcze raz – wybór hostingu to jeden z najważniejszych czynników wpływających na prędkość strony. Wolny hosting = wolna strona. Jeśli nie masz jeszcze strony i stoisz przed wyborem hostingu, to warto sprawdzić różne opcje. Jeśli masz już gotową stronę i pomimo różnych działań Twoja strona nadal jest bardzo wolna, może być to spowodowane właśnie przez wolny hosting. Na szczęście zawsze możesz go zmienić. 🙂 Niektóre firmy w cenie serwera mają darmowe przenosiny strony – warto się nad tym zastanowić.
(Jednym z hostingów oferujących darmowe przenosiny jest lh.pl – używam i polecam. 🙂 Z kodem LH-20-31175 otrzymacie zniżkę 20%.)
Zmniejsz i skompresuj obrazki
To jeden z najczęstszych problemów stron – zbyt duże obrazki, które ładują się i ładują… Jeśli wrzucasz zdjęcie prosto z banku zdjęć lub nawet takie ściągnięte prosto z Twojego telefonu, może mieć ono nawet kilka MB, a jeśli na jednej stronie jest takich obrazków kilka… no cóż, to zdecydowanie za dużo. 🙂
Przed wrzuceniem zdjęcia na stronie warto je zmniejszyć i skompresować – ten proces opisałam krok po kroku we wpisie o optymalizacji obrazków na stronę www.
Obrazki już wrzucone na stronę możesz ściągnąć i skompresować według powyższej instrukcji. Jeśli są one faktycznie duże, będzie to najlepsza metoda. A jeśli na swojej stronie masz bardzo dużo zdjęć, które nie są aż tak gigantyczne, warto skompresować je przynajmniej w WordPressie za pomocą wtyczki.
Wtyczki do kompresji zdjęć w WordPressie:
Nie potrzebujesz wszystkich 😉 wybierz jedną i sprawdź jakie dała rezultaty. Każda z nich pozwala na skompresowanie wszystkich zdjęć znajdujących się w bibliotece na raz. Niektóre wtyczki pozwalają na wybór kompresji – stratnej (lossy – po niej zdjęcia mogą mieć delikatnie gorszą jakość) lub bezstratnej (lossless – która kompresuje zdjęcia bez straty jakości).
Zrób porządek w WordPressie
Tutaj zdecydowanie warto przyjrzeć się wtyczkom, które masz zainstalowane w Twoim WordPressie. Sprawdź czy wszystkich faktycznie używasz – jeśli nie, to zdecydowanie je usuń. Sprawdź też czy niektóre z wtyczek nie mają tych samych lub podobnych funkcji i wybierz jedną, która spełnia Twoje wymagania.
Pamiętaj, że każda wtyczka to dodatkowy kod, który musi wczytać strona. Ogólnie zasada jest taka, że im mniej wtyczek tym lepiej, ale też nie przesadzajmy. 😉 Dużym plusem WordPressa jest właśnie to, że możemy dodać mu różne fajne funkcje za pomocą gotowych wtyczek. O ile faktycznie nam są one potrzebne – jeśli nie, usuwamy. 🙂
Przy okazji porządków w WordPressie warto pousuwać wszystkie niepotrzebne wpisy, strony czy zdjęcia, które np. dodały się podczas instalacji motywu. Pamiętaj też o opróżnieniu kosza. 🙂 Te działania nie dadzą dużego efektu, ale po co te wszystkie śmieci mają obciążać Twojego WordPressa? 😉
Zrób porządek w bazie danych
Robi się coraz poważniej, ale spokojnie, wszystko załatwimy w samym panelu WordPressa. Oczywiście jeśli ktoś jest zaznajomiony z bazą danych, nic nie stoi na przeszkodzie, aby właśnie tam zrobił porządki i pousuwał np. zbędne tabele z nieużywanych wtyczek. Ale wracamy do wersji podstawowej – i tutaj z pomocą przychodzi nam wtyczka WP-Sweep.
Przed robieniem porządków w bazie koniecznie zrób kopię zapasową strony i bazy danych.
Po instalacji wtyczki wejdź w menu Narzędzia > Sweep. Tutaj pojawia się nam panel wtyczki, w którym możesz wyczyścić pojedyncze rzeczy z bazy lub na samym dole przyciskiem „Sweep All” wyczyścić wszystkie niepotrzebne rzeczy. Wtyczka usuwa np. automatyczne wersje wpisów, zapisane w bazie (WordPress zapisuje szkic każdego wpisu co jakiś czas), niepotrzebne duplikaty, komentarze w spamie, itp.
Po wyczyszczeniu bazy sprawdź czy Twoja strona działa poprawnie i odinstaluj wtyczkę.
Zoptymalizuj kod
Oczywiście i w tym przypadku posłużymy się wtyczkami, tak aby nie kombinować nic w samym kodzie strony. 🙂
WordPress + motyw + wtyczki to spora ilość kodu, którą przeglądarka musi ściągnąć, aby wyświetlić stronę. Warto więc ten kod zoptymalizować.
Po pierwsze musimy skompresować (zminifikować) pliki z kodem CSS i JavaScript. Ja wybrałam do tego zadania wtyczkę Autoptimize. Po jej zainstalowaniu wejdź w jej ustawienia i zaznacz opcje optymalizacji i agregacji kodu (JS, CSS, HTML). Zapisz i opróżnij pamięć podręczną i sprawdź czy Twoja strona działa poprawnie. Wtyczka niestety nie jest idealna i w niektórych przypadkach może spowodować błędne czytanie kodu, dlatego jeśli na stronie pojawiają się błędy lub coś źle się wyświetla, musisz trochę pokombinować z opcjami (wyłączaj funkcje po kolei i sprawdź co powoduje błąd). Możesz oczywiście też popróbować z innymi opcjami – za każdym razem sprawdzając czy strona działa poprawnie.
We wtyczce Autoptimize możesz również ustawić opóźnione ładowanie obrazków, czyli tzw. lazy load. Dzięki tej opcji, obrazki ładowane są dopiero wtedy, kiedy użytkownik przewinie stronę do miejsca, w którym obrazek ma się pojawić (normalnie wszystkie obrazki ładują się od razu). Jeśli włączenie tej opcji w Autoptimize powoduje jakieś problemy na stronie, możesz skorzystać np. z wtyczki Lazy load. 🙂
Kolejną ważną sprawą jest cache, czyli pamięć podręczna – przeznaczona do tego wtyczka zapisuje pliki potrzebne do wyświetlenia strony i przechowuje je na serwerze, dzięki czemu za każdym razem jak użytkownik wchodzi na stronę, nie ma potrzeby generowania wszystkiego od zera. Pobierane są pliki z cache i strona ładuje się szybciej.
Do tego zadania wybrałam wtyczkę W3 Total Cache. Po jej zainstalowaniu i wejściu w jej ustawienia pojawia się konfigurator wtyczki – dzięki niemu nie musisz kombinować sam_a w ustawieniach. Wystarczy przejść wszystkie kroki konfiguratora, który testuje najlepsze dla Twojej strony opcje. Po zakończeniu sprawdź tylko czy strona działa prawidłowo i przetestuj prędkość strony. 🙂 Oczywiście i tutaj możesz pokombinować sam_a w ustawieniach, bo jest ich tutaj całkiem sporo, ale nawet samo przejścia konfiguratora na większości stron daje bardzo dobre wyniki.
Jeśli powyższe wtyczki powodują u Ciebie jakieś problemy lub chciałbyś_abyś popróbować innych opcji, mogę polecić te wtyczki do optymalizacji/cache: WP Fastest Cache, WP Super Cache, WP Rocket (ta ostatnia jest płatna, ale załatwi wszystkie sprawy związane z optymalizacją, cache i lazy load i daje bardzo fajne wyniki).
Po wykonaniu powyższych zadań Twoja strona powinna ładować się szybciej, najlepiej sprawdź ją przed i po za pomocą narzędzi do testowania prędkości. 🙂